Witajcie na Strona Stowarzyszenia SZANSA oraz Warsztatu Terapii Zajeciowej


 Create an Account  

Aktualności
. Strona główna
. Czytelnia
. Archiwum
. Galeria zdjęć

Info... o WTZ
. O WTZ...
. Pracownie
. Historia
. Kontakt

Pracownie
. Komputerowa
. Muzykoterapii
. Przyrodnicza
. Rękodzielnictwa
. Plastyczna
. Gospodarstwa Domowego
. Kroju i szycia
. Techniczna
. Modelarska
. Rzeźby i linorytu
. Papieroplastyki
. Hafciarsko-tkacka
. Bukieciarstwa
. Decoupage
. Koralikarstwa


Rehabilitacja, sport ...
. Rehabilitacja
. Zawody sportowe

Własne strony internetowe uczestników
. Marcin Budzeń
. Piotr Datka
. Edwin Fijałkowski
. Kamila Kurek
. Ernest Lipka
. Tomasz Mroczek
. Marcin Solarz
. Tomasz Taborski
. Jerzy Treliński
. Marcin Ziewiec

  
Spotkanie Grundtviga w Polsce - część druga
Wysłano dnia 21-05-2015 o godz. 18:00:00
Temat: Grundtvig - European Citizen Today
Grundtvig - European Citizen TodayW dniach 18-21 maja 2015 roku odbyła się druga część spotkania roboczego w Polsce w ramach projektu pt. „EUROPEAN CITIZEN TODAY” - w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” – Grundtvig, akcja Projekty Partnerskie Grundtviga. Ze względu na formalne obowiązki, niektórych partnerów spotkanie podsumowujące projekt zostało podzielone na dwie części. Ostatecznie do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjechali partnerzy z Cypru, Hiszpanii, Portugalii.


Głównym elementem tego typu spotkań jest podsumowanie dotychczasowej działalności w poszczególnych krajach oraz przedstawienie planów na najbliższy okres trwania projektu. Tym razem to spotkanie było trochę inne, ponieważ te najbliższe plany to utworzenie raportu końcowego projektu, który musi brzmieć tak samo we wszystkich krajach. Program zajęć był bardzo bogaty, obejmował m. in. warsztaty komputerowe, językowe (język angielski i niemiecki), artystyczne, fotograficzne, kulturalne, sportowe, muzyczne. Uczestnicy projektu, w ramach działań ekologicznych, mieli okazję nauczyć się segregowania odpadów, zaś podczas warsztatów bezpieczeństwa w ruchu drogowym poznali znaki drogowe i przepisy ruchu drogowego. W ramach warsztatów obywatelskich zachęcano ich do udziału w wyborach. Projekt był także okazją do zwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce i na świecie, m. in. Cypru, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Rumunii.

19 maja 2015 roku W Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim z uczestnikami projektu spotkał się Zbigniew Duda, Starosta Ostrowiecki, który po oficjalnym spotkaniu wręczył upominki, m.in filiżankę z Porcelany Ćmielowskiej, która jest oczywiście znana i ceniona na całym świecie i jest jedną z wizytówek Powiatu Ostrowieckiego. Następnie w sali obrad Powiatu Ostrowieckiego odbyła się prezentacja dokonań w ramach projektu przez każdego z partnerów. W końcu nadszedł czas na wspólne stanowisko co do raportu końcowego. Okazało się, że jest tak dużo dodatkowych, przeprowadzonych warsztatów, że ciężko będzie wszystko opisowo ująć w końcowym raporcie, który ma oczywiście ograniczoną ilość znaków. Następnie uczestnicy projektu przeszli do Urzędu Miasta, gdzie również otrzymali upominki z Porcelany Ćmielowskiej.

Kolejnym elementem było zwiedzanie siedziby Stowarzyszenia „SZANSA”, gdzie partnerzy osobiście mogli zobaczyć efekty pracy z osobami niepełnosprawnymi. Przysłowiową wisienką na torcie był obiad w siedzibie Stowarzyszenia „SZANSA”, który został przygotowany w ramach warsztatów kulinarnych, do którego uczestnicy przygotowywali się od zeszłego roku (m.in. ogórki kwaszone, kiszona kapusta).

Bardzo ważnym elementem takich spotkań roboczych jest program turystyczny, podczas którego każdy z partnerów zapoznaje swoich przyjaciół z projektu z najpiękniejszymi miejscami swojego regionu. Podczas wizyty w Polsce zwiedzili m.in. Krzemionki Opatowskie, Bałtów, Święty Krzyż, Osadę Średniowieczną w Starej Hucie, Muzeum Skamieniałości w Świętej Katarzynie, Aleję Miniatur w Krajnie.

Stowarzyszenie "SZANSA" bardzo dziękuje za bezinteresowną pomoc Pawłowi Kapturowi ze Szkoły Językowej „GULIWER”, koordynatorowi Grundtviga w województwie świętokrzyskim Zdzisławowi Kluskowi oraz Ks. prałatatowi Zbigniewowi Wiatrek, Dyrygentowi Panu Andrzejowie Budzyńskiemu oraz wszystkim artystom z Chóru „CANTATE DOMINO” za wspaniały specjalnie dedykowany do uczestników projektu koncert, który odbył się w Diecezjalnym Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wszyscy uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem wykonanych utworów. Jak się okazało to nie był jedynym muzyczny akcent, ponieważ podczas uroczystego wręczania certyfikatów uczestnictwa w spotkaniu jeden z partnerów z Portugalii wykonał utwór z gatunku Fado, czyli melancholijnych pieśni, nazywanych czasami portugalskim bluesem.

Okazało się, że w dobie mediów elektronicznych wielkim zaskoczeniem dla wszystkich partnerów była papierowa kronika z działań realizacji działań przez polskiego partnera, czyli osoby będące w ramach projektu skupione przy Stowarzyszeniu „SZANSA”.Notatka:
Zapraszamy do Galerii Zdjęć, gdzie znajduje się fotorelacja z Powitanie gości, Spotkanie ze Starostą , Spotkanie robocze , Urząd Miasta, Sesja na Rynku , Krzemionki Opatowskie, Siedziba SZANSY , Cantate Domino, Rozdanie Certyfikatów oraz Zwiedzanie

 
Pokrewne linki
· Więcej o Grundtvig - European Citizen Today
· Napisane przez Szczepan


Najczęściej czytany artykuł o Grundtvig - European Citizen Today:
Konkurs na logo Projektu Grundtvig


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.8
Głosów: 5


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Zastrzegamy sobie prawo do treści publikowanych na tej stronie, kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie bez naszej wiedzy i zgody jest zabronione.
© 2005 www.wtz.ostrowiec-sw.pl
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.03 sekund