W dniach 16-20 października 2013 roku odbyło się spotkanie robocze w ramach projektu pt. „EUROPEAN CITIZEN TODAY” – w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” – Grundtvig, akcja Projekty Partnerskie Grundtviga. Spotkanie odbyło się u koordynatora projektu w Santa Cruz de Tenerife.
Sam pomysł zrodził się jakiś czas temu, gdy pracowałem w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii ul. Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, biorąc czynny udział w projektach Comenius i Grundtvig prowadzonych przez Dyrektora Zdzisława Kluska. Kiedyś w rozmowie padło stwierdzenie, że fajnie by było napisać taki wniosek dla „SZANSY” i po ogłoszeniu naboru przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu „Uczenie się przez całe życie” w Warszawie zaczęły się przygotowania do złożenia aplikacji. Wielka w tym zasługa Dyrektora MOS Zdzisława Kluska, który po swoich doświadczeniach w poprzednich projektach pomógł nam zebrać partnerów i napisać wniosek.
Po spełnieniu wszystkich formalności w styczniu 2013 roku został złożony wniosek i zgodnie z harmonogramem konkursu wyniki oceny wniosku miały zostać umieszczone na stronie internetowej w terminie nie późniejszym niż 6 miesięcy od terminu złożenia wniosku. Jakże wielka była radość po otrzymaniu informacji, że wniosek „SZANSY” uzyskał odpowiednią liczbę punktów i można będzie realizować założone cele.
Jak się okazało w projekcie, w którym jest Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” znajduje się sześciu partnerów: Rumunia, Portugalia, Cypr, Włochy, Hiszpania, Polska, co oznacza, że należy tak logistycznie rozplanować mobilności, wydarzenia i inne akcje w ramach „Grundtviga”, aby spełnić wszystkie wymogi merytoryczne oraz ekonomiczne.
Według wytycznych projektu Stowarzyszenie „musi wykazać minimum 12 tzw. „mobilności”, czyli wyjazdów zagranicznych.
Po wymianie korespondencji e-mail’owej okazało się, że pierwsze spotkanie odbędzie się u koordynatora projektu Hiszpanów w Santa Cruz de Tenerife.
W ramach projektu będą realizowane m.in następujące działania:
spotkania partnerów projektu i seminaria dla wszystkich instytucji zaangażowanych w projekt partnerski, wyjazdy do organizacji partnerskich kadry i dorosłych słuchaczy uczestniczących w projekcie,
wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, z wykorzystaniem odpowiednich środków, a szczególnie z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (np. strony internetowe, e-mail, portale społecznościowe),
różnego rodzaju warsztaty, np. językowe, komputerowe, fotograficzne, historyczne, rękodzielnictwa, artystyczne, techniczne, muzyczne, ekologiczne, prozdrowotne, społeczne oraz zajęcia sportowe,
organizowanie wystaw, opracowywanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów i dokumentacji dotyczących działań prowadzonych w ramach współpracy,
rozpowszechnianie doświadczeń i efektów projektu.
Wszyscy uczestnicy Projektu Partnerskiego „Grundtvig” pt. „EUROPEAN CITIZEN TODAY” rozpoczęli swój pobyt od uroczystego spotkania w tamtejszym Urzędzie Miasta z Burmistrzem. W ramach promocji naszego powiatu i gminy Pan D. José M. Esparza Bermúdez otrzymał od nas informatory o powiecie ostrowieckim i gminie Ostrowiec oraz okazjonalny, pamiątkowy kubek Stowarzyszenia „SZANSA”. Powiedział, że z dumą go postawi obok innych ze swojej kolekcji. Po uroczystości rozpoczęło się spotkanie partnerów i ustalanie harmonogramu oraz przydzielanie zadań dla poszczególnych organizacji. Okazało się, że wszyscy partnerzy byli fantastycznie przygotowani do spotkania i każdy wie co chce robić i za co odpowiadać w projekcie, więc spotkanie okazało się bardzo owocne. Po ustaleniach podjęliśmy się zaprojektować i wykonać projektową ulotkę oraz kalendarz. Niesamowitym przeżyciem był udział w Międzynarodowej Konferencji w celu promowania czytania – pisania podczas, którego po informacji, że na sali są przedstawiciele innych krajów rozległy się brawa dla gości.
W spotkaniu uczestniczył koordynator projektu z ramienia Stowarzyszenia „SZANSA” Remigiusz Woźniak oraz Aleksandra Gilewska i Anita Artykiewicz Woźniak.
Poszczególne projekty GRUNDTVIG stanowią również doskonałą okazję do poznania krajów goszczących, współpracujących ze sobą partnerów. Santa Cruz de Tenerife jest największym miastem na wyspie i zarazem jej stolicą oraz prowincji Santa Cruz de Tenerife. Na Teneryfie znajdują się dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: wulkan Teide, który jest parkiem narodowym, oraz zabytkowe miasto La Laguna. Pobyt w Santa Cruz de Tenerife to była również doskonała okazja do popróbowania przysmaków tamtejszej kuchni i szlifowania języka angielskiego, który jest oficjalnym językiem w projekcie.
Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” serdecznie dziękuje Panu Zdzisławowi Kluskowi za pomoc udzieloną stowarzyszeniu w przygotowaniu wniosku oraz za to, że poświęcając swój czas potrafił dodatkowo zaangażować się w udzielenie rad oraz swojego doświadczenia w realizacji projektu Grundtvig.
Zapraszamy do Galerii Zdjęć, gdzie znajduje się fotorelacja z wyjazdu