• 1,5% dla Klubu SZANSY

Góry Stołowe 2016

W dniu dzisiejszym, czyli 30 lipca 2016 roku zostało zakończona impreza turystyczno-integracyjna „Góry Stołowe 2016”. Był to trzeci taki obóz wędrowny z rzędu organizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA”.

Zgodnie z umową dzięki, której został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” z siedzibą w Ostrowcu Św. ul. Żabia 31 w dniach 25-30.07.2016 roku zorganizowało dla 15 osób (w tym: 9 osób dorosłych, 3 dzieci i 3 opiekunów) wyjazd w Góry Stołowe.

Dzień 25.07.2016r
O godzinie 6.00 wszyscy uczestnicy obozu zebrali się w siedzibie Stowarzyszenia, gdzie spakowaliśmy się w wynajęty mikrobus, który przez cały czas trwania tego wyjazdu był do naszej dyspozycji i o godzinie 6.20 wyjechaliśmy w trasę. Trasa to: Ostrowiec Świętokrzyski- Radków- Ośrodek Wypoczynkowy. Na miejsce dotarliśmy o godzinie 13.30. Góry Stołowe przywitały nas słoneczną pogodą i rodziła się nadzieja na realizację planu obozu. Po rozpakowaniu się i zagospodarowaniu w ośrodku udaliśmy się na obiad do stołówki, która mieściła się na terenie w/w ośrodka. Po obiedzie chwila wypoczynku i wyjście nad zbiornik wodny w Radkowie (kąpiel), później spotkanie z uczestnikami w celu zapoznania wszystkich z regulaminami obowiązującymi podczas wyjazdu, następnie kolacja i ponowne spotkanie w celu przedstawienia samego siebie i tego jaki cel przyświeca temu wyjazdowi , co chcemy przez ten wyjazd osiągnąć oraz zapoznanie wszystkich z programem obozu. Po zrealizowaniu spraw organizacyjnych godzina czasu wolnego na adaptację i zapoznanie się z terenem. Następnie wszyscy udali się na zasłużony wypoczynek.

Dzień 26.07.2016r
Po śniadaniu korzystając ze słonecznej pogody wszyscy ruszyliśmy w teren- cel to przejście trasy turystycznej Rezerwatu Błędne Skały (niektórzy trasę tą pokonali przy ogromnej pomocy opiekunów), przejście szlakiem turystycznym do Kaplicy Czaszek w Czermnej, a następnie zwiedzanie Kudowy Zdroju. Dzięki ładnej pogodzie został on zrealizowany w 100%. Powróciliśmy na obiadokolację, a podczas tej wycieczki mogliśmy zapoznać się z historią powstania Gór Stołowych, uprawiać czynnie turystykę pieszą, poznać walory turystyczne i lecznicze uzdrowiska jakim jest Kudowa Zdrój oraz dowiedzieć się o tragedii jaka nawiedziła te tereny czego przyczyną było powstanie Kaplicy Czaszek. Za ważne należy uznać i podkreślić że wszyscy uczestnicy przeszli bardzo trudny szlak Rezerwatu Błędne Skały pokonując swój strach i wreszcie uwierzyli we własne siły oraz zrozumieli, że ja też jeżeli chcę to mogę i potrafię.

Dzień 27.07.2016r
Dzień ten w związku z wędrówką dnia poprzedniego podzieliliśmy na dwie części: do południa rekreacyjne udaliśmy się nad zbiornik wodny w celu plażowania i kąpieli i to trwało do obiadu. Później w ramach kolacji samodzielnie zakupiliśmy niezbędne produkty do zorganizowania ogniska z kiełbaskami – taka kolacja odbyła się właśnie tego dnia. Wieczorem natomiast udaliśmy się do Wambierzyc w celu Zwiedzenia Sanktuarium – gdzie oprowadzała nas Pani przewodnik i na koniec mieliśmy możliwość zobaczenia oświetlenia Sanktuarium. Do ośrodka wróciliśmy na 23.00

Dzień 28.07.2016r
W dniu tym nastąpiło załamanie pogody i pojawiły się opady deszczu w związku z tym musieliśmy zmienić program naszego pobytu w Górach Stołowych gdyż ze względu na bezpieczeństwo wyjście w góry było niemożliwe. Po śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie Miasta Podziemnego Osówka- oprowadzani przez przewodnika poznaliśmy historię powstania labiryntów- bunkrów które powstały na tamtych terenach i miały służyć Niemcom za schrony najprawdopodobniej atomowe. Wróciliśmy na obiad. Wieczorem wyjechaliśmy do gospodarstwa agroturystycznego na kolację pod nazwą: „jak złowisz to zjesz”. Oczywiście w przenośni. Nie wszystkim udało się złowić rybę, która później przyrządzana była przez gospodarzy zarządzających tym miejscem, a ponadto nie wszyscy chcieli jeść taką rybę i należało znaleźć zamiennik. Po takiej kolacji wróciliśmy do ośrodka.

Dzień 29.07.2016r
Pogoda nadal nie sprzyjała i ponownie wyjście w góry okazało się niemożliwe, korzystając z przerw w opadach udaliśmy się na zwiedzanie Radkowa i wędrówkę po regionie, ponownie zmuszeni ze względu na pogodę zostaliśmy do przełożenia obiadokolacji na obiad, a wieczorem wszyscy udaliśmy się na pizzę, która została zakupiona w ramach kolacji. Wróciliśmy do ośrodka i rozpoczęły się przygotowania do powrotu do domu.

Dzień 30.07.2016r
Po śniadaniu i pobraniu suchego prowiantu na drogę wyjechaliśmy do domu. Do Ostrowca dotarliśmy na 15.00 i zakończyliśmy w ten sposób obóz. Rodzice odebrali swoje dzieci i wszyscy rozeszli się do domów. Jako organizatorzy jesteśmy szczęśliwi że udało się nam wszystko zrealizować, a najważniejsze jest to, że pogoda nie pokrzyżowała nam planów i wszyscy szczęśliwie, cało i zdrowo wrócili do domów. Myślimy że taka forma turystki powinna być kontynuowana w przyszłości – bo uczy wszystkich zaradności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a przede wszystkim uświadamia jak ważna jest współpraca całej grupy aby osiągnąć założony cel.

Pokazuje jednocześnie to, że ja osoba niepełnosprawna też jestem członkiem tego społeczeństwa i też potrafi, chce i osiąga założone cele.

Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w realizacji tego zadania oraz instytucjom (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiat Ostrowiecki i Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie) i osobom prywatnym, które przyczyniły się do do możliwości jego realizacji.

Print Friendly, PDF & Email

Brak możliwości komentowania.

  • Wsparcie finansowe na działalność Stowarzyszenia „SZANSA” można przekazywać na konto:
    Bank PEKAO S.A. 61 1240 5035 1111 0000 5568 4819 z dopiskiem „Na działalnosć statutową”

    Stowarzyszenie „SZANSA”

    ul. Żabia 31

    27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

    Dziękujemy 🙂