SZANSA reprezentowała Polskę w Austrii

W dniach 10-15 stycznia 2016 roku w Austrii odbyło się PRE-GAMES 2016, w której wystartowało 1050 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego świata z niepełnosprawnością intelektualną. Reprezentacja Olimpiady Specjalne – Polska była reprezentowana przez Oddział Regionalny – Świętokrzyskie.

PRE-GAMES 2016 to próba generalna przed XI Światowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych które odbędą się w 2017 roku w Austrii. Była to największa impreza dla osób niepełnosprawnych Olimpiad Specjalnych w 2016 roku. Skład reprezentacji Polski to 6 zawodników, dwóch trenerów i kierownik ekipy. Zawodnicy brali udział w dyscyplinie łyżwiarstwo szybkie na różnych dystansach.

Reprezentacja Polski wzięła udział w Host Town, czyli programie klimatyzacyjnym czasie dla zawodników oraz turystycznym programie zaznajamiającym ich z najbliższą okolicą i kulturą panującą w danym regionie. Dzięki temu zwiedziliśmy gospodarstwo Piber, gdzie znajduje się fantastyczna stadnina koni. W ramach Host Town odbył się Program Zdrowi Sportowcy, podczas którego zawodnicy zostali bardzo szczegółowo przebadani pod każdym możliwym względem.

Niesamowitym wydarzeniem była oczywiście ceremonia otwarcia PRE-GAMES 2016, która odbyła się w słynnym Schladming, do którego organizatorzy wybrali trwającą prawie 3 godziny podróż pociągiem, co było niewątpliwie już samą w sobie niesamowitą atrakcją. Sama ceremonia otwarcia oprócz obowiązkowych elementów miała też inne fantastyczne elementy, m.in. na scenie znalazła się Anna Fenninger, która w sobie tylko znany sposób wypowiedziała słodkie słowa do wszystkich uczestników PRE-GAMES 2016 oraz elementy artystyczne, m.in. koncert zespołu OPUS ze znanym przebojem „LIFE is LIFE”.

Ceremonia dekoracji odbyła się w Helmut List Halle, gdzie każdy zawodnik, który zajął miejsce medalowe otrzymał okolicznościowy medal. Następnie reprezentacja Polski wybrała się do Muzeum Arnolda Schwarzenegera.

Wyniki:

Marcin Dunal:
222 m – drugie miejsce i srebrny medal
333 m – pierwsze miejsce i złoty medal

Paweł Dunal
333 m – trzecie miejsce i brązowy medal
500 m – pierwsze miejsce i złoty medal

Wielkim wydarzeniem było wyróżnienie polskiego trenera i umieszczenie wywiadu z nim na głównej stronie internetowej www.specialolympics.org, szczególnie że był to jedyny trener, który został w ten sposób wyszczególniony. Remigiusz Woźniak opowiadał irlandzkiej dziennikarce o swoich inspiracjach i czym dla niego są Olimpiady Specjalne i praca z osobami niepełnosprawnymi.

W skład reprezentacji w łyżwiarstwie szybkim weszli: z Klubu OS „TORNADO” Skarżysko-Kamienna: Rafał Mróz, Ernest Jasik, Justyna Salwa, z Klubu OS „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski: Paweł Dunal, Marcin Dunal, z Klubu OS „GROM” Busko-Zdrój Szczepan Witek. Trenerami byli Agnieszka Czerwonka i Krzysztof Ocias z Klubu OS „TORNADO” Skarżysko-Kamienna. Kierownikiem Ekipy był Remigiusz Woźniak z Klubu OS „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski.

Notatka:

Zapraszamy do Galerii Zdjęć, gdzie znajduje się nasza fotorelacja.

Print Friendly, PDF & Email

Brak możliwości komentowania.

 • Wsparcie finansowe na działalność Stowarzyszenia „SZANSA” można przekazywać na konto:
  Bank PEKAO S.A. 61 1240 5035 1111 0000 5568 4819 z dopiskiem „Na działalnosć statutową”

  Stowarzyszenie „SZANSA”

  ul. Żabia 31

  27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

  Dziękujemy 🙂