• 1,5% dla Klubu SZANSY

SZANSA szusowało w Tatrach

W dniach 5-15 grudnia 2019 roku w Zakopanem odbył się zimowy obóz sportowy z programem narciarstwa alpejskiego dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną zrzeszonych w Oddziale Regionalnym Olimpiady Specjalne Polska Świętokrzyskie. Klub Olimpiad Specjalnych „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski reprezentowało aż 9 zawodników.

W obozie tym nie mogło zabraknąć zawodników z Klubów Olimpiad Specjalnych, które trenują narciarstwo alpejskie oraz zawodników, którzy brali udział w ostatnich Świętokrzyskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych – Narciarstwo Alpejskie – Bałtów 2019. – powiedział Grzegorz Kurkowski, kierownik obozu sportowego – Ostatecznie w obozie wzięło udział 30 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną oraz 10 opiekunów z następujących klubów „NIEPOKONANI” Sandomierz, „STRZAŁA” Jędrzejów, „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski, „TACY SAMI” Skarżysko-Kamienna, „TORNADO” Skarżysko-Kamienna.

W trakcie trwania obozu zawodnicy pod czujnym okiem trenerów przygotowywali się zarówno podczas zajęć w Pensjonacie „Maria” jak i na stokach. Tym razem swoje umiejętności szlifowali w Centrum Szkoleń Narciarskich NOSAL oraz na Stacji Narciarskiej MAŁE CICHE.

Mimo niesprzyjających prognoz pogody przed wyjazdem okazało się, że kolejny raz na zimowym obozie sportowym pogoda nam sprzyjała i większość czasu spędziliśmy na zajęciach na śniegu, gdzie z podziałem na grupy: początkująca, średniozaawansowana i zaawansowana mogliśmy realizować założone cele – powiedział Tomasz Przybysławski, instruktor narciarstwa zjazdowego – Na pierwszych zajęciach na NOSALu wszyscy uczestnicy po szkoleniu o zasadach zachowania się na stoku i w dopasowanym sprzęcie rozpoczęli od ćwiczeń rozgrzewających i rozciągających w strojach narciarskich.

Podczas trwania obozu odbyły się treningi na specjalnie ustawionym slalomie z pomiarem czasu, żeby zawodnicy mogli poczuć chęć rywalizacji i dzięki temu starali się poprawiać swoje wyniki podczas kolejnych zjazdów.

Stacja Narciarska MAŁE CICHE przywitała nas niesamowitą ilością śniegu, z której oczywiście skorzystaliśmy. Po przypomnieniu zasad bezpiecznego zachowania się na wyciągu krzesełkowym przystąpiliśmy do zajęć sportowych – powiedział Remigiusz Woźniak, instruktor narciarstwa zjazdowego – Dla osób, które rozpoczynają swoja zabawę z dwiema deskami był to nie lada wyczyn zjechać taki odcinek samodzielnie. Oczywiście dla tych bardziej zaawansowanych odbyły się treningi carvingiem, czyli jazdą długimi ciętymi skrętami oraz śmigiem, czyli jazda krótkimi, szybkimi skrętami, pozwalającymi na utrzymanie stałej szybkości.

Organizatorzy zorganizowali w ramach odnowy biologicznej zajęcia na Basenach Chochołowskich, gdzie odbyło się oswajanie z wodą, doskonalenie pływania, rozegranie meczu piłki siatkowej i koszykówki w wodzie. Korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych i odnowy biologicznej: kąpiele solankowe, siarczkowe, beczki termalne, jacuzzi, łóżka masujące itp. Dodatkową formą treningu była wizyta w AQUA PARK Zakopane, gdzie szlifowana była technika gry w kręgle na profesjonalnych torach.
Obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych zorganizowany przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Świętokrzyskie dofinansowany został ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki umowa nr: 2019/0091/0082/Sub.C/DS-SN/3/MSa.

Dla „SZANSY”, szczególnie tej sportowej części, to bardzo istotne, żeby podsumowywać swoje umiejętności zdobyte podczas treningów na wszelkiego rodzaju zgrupowaniach, gdzie mogą się sprawdzić ze swoimi kolegami z innych klubów – powiedział Robert Rogala, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” – Sport to rewelacyjna forma terapii, z której staramy się korzystać jak najwięcej.

Jak mówią trenerzy z Oddziału Regionalnego Świętokrzyskie zima się jeszcze nie zaczęła a ich zawodnicy są już świetnie przygotowani na to, aby walczyć o medale w dniach 29-30 stycznia 2020 roku w Szwajcarii Bałtowskiej, gdzie odbędzie się Świętokrzyski Makroregionalny Mityng Narciarstwa Zjazdowego – Bałtów 2020, a swoje umiejętności będą prezentowali zawodnicy aż z czterech województw.

Print Friendly, PDF & Email

Brak możliwości komentowania.

 • Wsparcie finansowe na działalność Stowarzyszenia „SZANSA” można przekazywać na konto:
  Bank PEKAO S.A. 61 1240 5035 1111 0000 5568 4819 z dopiskiem „Na działalnosć statutową”

  Stowarzyszenie „SZANSA”

  ul. Żabia 31

  27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

  Dziękujemy 🙂