Wiadomości Świętokrzyskie: Muzyka ich prowadzi. Nie było przegranych.

„Z muzyką przez życie” idą niepełnosprawni podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy w czwartek wzięli udział w III Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Ćmielowie. Gospodarzami imprezy byli jej pomysłodawcy-Stowarzyszenie na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „Szansa” w Ostrowcu Św. przy ul. Iłżeckiej.

Już drugi raz deski Domu Kultury im. W. Gombrowicza w Ćmielowie gościły niepełnosprawnych artystów. Przez cały dzień, budynek rozbrzmiewał piosenkami przygotowanymi podczas zajęć
w Warsztatach Terapii Zajęciowej.


W przeglądzie wzięło udział kilkanaście ekip, prezentując dorobek w trzech kategoriach. We wszystkich uczestniczyli członkowie zespołu „Zodiak”, z WTZ przy ul. Iłżeckiej w Ostrowcu Św. Oprócz nich wystąpiły także zespoły: „Altanka Świętokrzyska” z WTZ przy parafii rzymsko- katolickiej w Kałkowie- Godowie, „Big Voice” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Niemienicach, „Obieżyświaty” z WTZ przy ul. Rzeczki w Ostrowcu Św., „Arabeska”
z WTZ przy ZOZ w Końskich, „Fasolki” ze SOSW w Sulejowie, „Integracja” ze Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowcu Św., „Otwarte Serca” z WTZ w Busku Zdroju, „Fortuna” z WTZ w Sokółce, „Dębnianie” ze SOSW w Dębnie, „Półnutki” z WTZ w Połańcu oraz soliści: Agnieszka Michniewicz, Monika Gołasa, Marcin Budzeń, Marcin Solarz, Dariusz Wilk i dzieci z POW w Małachowie.

– Nasz Przegląd nie jest konkursem, uczestnicy nie rywalizują ze sobą- mówi Robert Rogala, pomysłodawca imprezy.- Chodzi nam o to, by dobrze się czuli i z uśmiechem pokazali, czego uczą się podczas zajęć terapeutycznych. Ma to być wspólna zabawa.

O powodzeniu takich imprez najlepiej świadczy autentyczna radość występujących na scenie, nagradzanych przez widownię gromkimi brawami. Oprócz członków rodzin i przyjaciół, występom przyglądali się uczniowie klasy integracyjnej szkoły podstawowej nr 11 w Ostrowcu Św. oraz wicestarosta Teresa Piwnik. Dla artystów najważniejsze było jednak to, że mogą się zaprezentować.

– Jesteśmy tu po raz pierwszy, a o imprezie dowiedzieliśmy się z internetu- mówi terapeutka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Busku Zdroju.- Nasz WTZ działa przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, z zespołem „Otwarte serca” często bierzemy udział w takich imprezach. Dzisiaj, choć przyjechaliśmy w niepełnym składzie, zaprezentujemy inscenizację „Ciekawy jest świat marynarza”.

– Występy na scenie to nieodłączny element terapii, który naszym podopiecznym sprawia wielką satysfakcję- podkreśla Franciszek Bogdan, opiekun z WTZ w Sokółce.- Jesteśmy tu już drugi raz i znów wspaniale się bawimy.

Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali nagrody, tak aby czuli się wygranymi i docenionymi. W tym roku nagrodami był zestaw AGD, na który się składał: czajnik bezprzewodowy, gofrownica, mikser oraz żelazko.

Oprócz tego każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.

Specjalne wyróżnienie i odtwarzacz DVD za najwięcej przejechanych kilometrów na Przegląd otrzymał zespół „Fortuna”, z Sokółki pod Poznaniem.

Wyróżnienia otrzymali: Dariusz Wilk za przepiękny głos i fantastyczne wykonanie przygotowanych przez siebie utworów. Marcin Solarz z Warsztatu Terapii Zajęciowej ul. Iłżecka 31 w Ostrowcu Św. za samodzielność wykonania utworu na syntezatorze oraz zespół „Arabeska” z Końskich za wykonanie Kabaretu „Melina” oraz „Biuro podróży”.

Bezpośrednią relację z imprezy można było oglądać za pośrednictwem internetu na stronie Stowarzyszenia „Szansa”.

Patronami medialnymi przeglądu były „Wiadomości Świętokrzyskie”, Polskie Radio Kielce i firma INFO- NET.

Sponsorami Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Fundacja „Nigdy nie będziesz sam”, piekarnia „Złoty Kłos”, Bank BPH, Bank Spółdzielczy. GS Samopomoc Chłopska w Bodzechowie, firmy: „Mini Woka”, „Remdex”, Provident Polska, Zakład Usług Remontowo- Budowlanych A. Paluch, sklep AGD-RTV przy ul. Reja w Ostrowcu Św., Starostwo Powiatowe, BTL Polska, Urząd Miasta i Gminy Ćmielów, Urząd Gminy Bodzechów, Komenda Hufca ZHP i Placówka Opiekuńczo- Wychowawcza w Małachowie.

Anna Śledzińska „Wiadomości Świętokrzyskie”

Print Friendly, PDF & Email

Brak możliwości komentowania.

 • Wsparcie finansowe na działalność Stowarzyszenia „SZANSA” można przekazywać na konto:
  Bank PEKAO S.A. 61 1240 5035 1111 0000 5568 4819 z dopiskiem „Na działalnosć statutową”

  Stowarzyszenie „SZANSA”

  ul. Żabia 31

  27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

  Dziękujemy 🙂