• 1,5% dla Klubu SZANSY

WŚ: Niepełnosprawni na scenie. Muzyka to ich życie

Kilkaset osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami, wzięło udział w IV Ogólnopolskich Prezentacjach Artystycznych Osób Niepełnosprawnych „Z Muzyką przez życie”, które w piątek odbyły się w Ostrowcu Św.

Po dwuletnim goszczeniu w ćmielowskim domu kultury, organizatorzy Przeglądu „Z Muzyką przez życie” postanowili tym razem przeprowadzić go w Parku Miejskim w Ostrowcu Św. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę nie tylko ze względu na doskonałą do takich spotkań scenerię, ale również piękną wrześniową pogodę.

Nasz Przegląd to impreza dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, inspirująca do poszukiwań wartościowego ciekawego repertuaru i form jego prezentacji– mówi Robert Rogala, kierownik WTZ przy ul. Iłżeckiej, jeden z pomysłodawców Przeglądu.- Spotkania są możliwością przedstawienia dorobku artystycznego zespołów, a ten jest naprawdę bogaty i imponujący.

Terapia poprzez muzykę jest jedną z najpopularniejszych i najefektowniejszych metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych, które w czasie zajęć nie tylko doskonalą swoje umiejętności, ale niejdnokrotnie przejawiają olbrzymie talenty. Wśród zespołów występujących w piątek w Ostrowcu Św. można było znaleźć m.in. takie, które prezentowały się już na największych scenach, towarzysząc gwiazdom polskiej estrady.

Tym razem na scenie zaprezentowało się 15 zespołów, w tym ostrowieckie: „Zodiak”, „Obieżyświat”, „Integracja”, „Intermezzo”, grupa ze Środowiskowego Domu Samopomocy, a także poza konkursem, w ramach integracji dzieci ze szkoły podstawowej nr 11. Jeszcze przed występami, wręczono upominki osobom, które wspomagają organizację imprezy od czterech lat. Piękne wyroby wykonane w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy ul. Iłżeckiej w Ostrowcu Św. otrzymali starosta ostrowiecki Waldemar M. Paluch, dyrektor PCPR Barbara Cudzik, prezes Świętokrzyskiego Banku Żywności Maria Adamczyk, prezes fundacji „Nigdy nie będziesz sam” Marian Wereszko, dyrektor banku BPH w Ostrowcu Św. Władysława Siedlarz oraz członkowie Związku Harcerstwa Polskiego.

Przegląd nie jest konkursem, uczestnicy nie rywalizują ze sobą. Chodzi o to, by dobrze się czuli i z uśmiechem pokazali, czego uczą się podczas zajęć terapeutycznych. Ma to być wspólna zabawa. O powodzeniu takich imprez najlepiej świadczy autentyczna radość występujących na scenie, nagradzanych przez widownię gromkimi brawami. Dla artystów najważniejsze jest to, że mogą się zaprezentować.

To ważne, byśmy nauczyli się żyć w społeczeństwie razem z osobami niepełnosprawnymi– mówi wicestarosta Teresa Piwnik.- Myślę, że wiele w tym kierunku już zostało zrobione, niepełnosprawność przestała być tematem tabu.

Jednym ze współorganizatorów Przeglądu było stowarzyszenie “Szansa”, działające na rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Iłżeckiej. Organizacja jako jedyna w województwie, posiada wpis do Rejestru wojewody świętokrzyskiego uprawniający do organizowania turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych. W tym roku skorzystało z niego około 100 osób.

Stowarzyszenie rozpoczęło działalność w styczniu 2004 roku i zrzesza obecnie 86 członków– mówi prezes stowarzyszenia „Szansa” Mieczysław Libuda.- Organizujemy więc Przegląd po raz trzeci i za każdym razem widzimy, jak nasi podopieczni rozwinęli się przez rok. Jak wiele się nauczyli. Staramy się im w tym pomagać, organizując wycieczki, imprezy integracyjne.

Widzowie, którzy w piątek chociaż na chwilę zatrzymali się w parku, mogli również kupić wyroby i prace, wykonane w WTZ. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i działalność rekreacyjną. Odbył się pokaz ratownictwa, a wszyscy uczestnicy mieli zapewniony gorący posiłek- bigos przyrządzony w Zakładzie Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym oraz grilowe smakołyki serwowane przez stoisko Restauracji „Ziemiańska”.

Po prezentacji zespołów wystąpiła gwiazda tego Przeglądu, szantowy zespół „The Grogers”.

Jak zawsze relację z Przeglądu można było oglądać na żywo w internecie dzięki firmie INFO NET Macieja Sindalskiego– mówi Remigiusz Woźniak, wiceprezes stowarzyszenia „Szansa”.- Tym razem była to transmisja video, po raz pierwszy z dźwiękiem. Tych, którzy nie mogli być w parku, ani śledzić relacji w internecie na żywo, zapraszamy na stronę internetową Stowarzyszenia „Szansa” pod adresem www.szansa.onecik.pl do bardzo bogatej galerii zdjęć, a także filmików z „Z muzyką przez życie 2006”.

Patronat nad IV Prezentacjami objęli starosta ostrowiecki Waldemar M. Paluch oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Barbara Cudzik. Organizatorami były Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „Szansa”, Warsztat Terapii Zajęciowej ul. Iłżecka 31 w Ostrowcu Św., Miejskie Centrum Kultury, Komenda Hufca ZHP. Patronat medialny nad imprezą sprawowały „Wiadomości Świętokrzyskie”.

Źródło: Anna Śledzińska „Wiadomości Świętokrzyskie”

Print Friendly, PDF & Email

Brak możliwości komentowania.

  • Wsparcie finansowe na działalność Stowarzyszenia „SZANSA” można przekazywać na konto:
    Bank PEKAO S.A. 61 1240 5035 1111 0000 5568 4819 z dopiskiem „Na działalnosć statutową”

    Stowarzyszenie „SZANSA”

    ul. Żabia 31

    27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

    Dziękujemy 🙂