W dniach 22-26 stycznia 2014 roku odbyło się spotkanie robocze w ramach projektu pt. „EUROPEAN CITIZEN TODAY” – w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” – Grundtvig, akcja Projekty Partnerskie Grundtviga. Spotkanie odbyło się u portugalskich partnerów w mieście Evora.
Do partnerów z Portugalii Stowarzyszenie „SZANSA” pojechało prezentować swoje osiągnięcia w ramach „European Citizen Today”. W mieście gospodarzy Évora stawili się wszyscy partnerzy z państw będących wraz ze Stowarzyszeniem „SZANSA” w projekcie, czyli przedstawiciele z Cypru, Rumunii, Hiszpanii, Włoch oraz oczywiście gospodarze z Portugalii. „SZANSĘ” reprezentowali Piotr Kiljański, Remigiusz Woźniak, Tomasz Przybysławski, Przemysław Walczyk oraz Paweł Kaptur.
Plan spotkania w Évora był bardzo napięty. Od rana odbyło się oficjalne spotkanie, na którym prezentowane były dotychczasowe osiągnięcia przez każdego z partnerów oraz plany na najbliższy okres realizacji projektu. Nastąpiła wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania i doświadczeń projektu oraz relacji z władzami lokalnymi.
W ramach rozpowszechniania projektu w społeczności lokalnej odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta z burmistrzem Évora, Carlosem Pinto de Sá oraz innymi oficjalnymi przedstawicielami z miasta. Burmistrz był pod wrażeniem rękodzieła wykonanego przez osoby niepełnosprawne.
Dla każdego uczestnika spotkania przygotowaliśmy niespodzianki, aniołki z drewna wykonane w ramach terapii zajęciowej w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „SZANSA” z okolicznościowym napisem „European Citizen Today”, specjalnie zaprojektowane kubeczki przez osoby niepełnosprawne. W trakcie oficjalnej konferencji zaprezentowaliśmy projekt oficjalnej ulotki, która będzie wydana w ramach projektu.
Gospodarze pokazali lokalne atrakcje turystyczne z podkreśleniem zagłębia rzeczy wykonywanych z korka (korki do wina, czapki, portfele, a nawet ubrania i buty) i wytwórni wina oraz okoliczne rozwiązania techniczne, które były współtworzone przez AJPRA.
Miłą niespodzianką było wręczenie przez gospodarzy gazety portugalskiej, w której był opis i logo projektu zaprojektowane przez Jerzego Trelińskiego.
Podczas uroczystego podsumowania spotkania, na którym był sam Prezes AJPRA – UNESCO centrum nauk w Évora odbył się koncert Fado, czyli melancholijnych pieśni, wykonywanych przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Nazywane jest czasami portugalskim bluesem.
Stowarzyszenie „SZANSA” bardzo serdecznie dziękuje dr Pawłowi Kapturowi, nauczycielowi języka angielskiego, za okazaną pomoc w przygotowaniach i w trakcie wizyty w Portugalii. Na osobne podziękowania zasługuje fakt, iż w najbliższym czasie dr Paweł Kaptur zorganizuje kursy języka angielskiego dla członków Stowarzyszenia „SZANSA”.
Zapraszamy do Galerii Zdjęć, gdzie znajduje się fotorelacja ze spotkania w Portugalii.