WŚ: Rehabilitacja w Warsztacie Terapii Zajęciowej

Warsztat istnieje od 2000 roku. Początek jego istnienia to 35 podopiecznych skupionych w siedmiu pracowniach, w których codziennie odbywa się mozolna praca – terapia zajęciowa.
W chwili obecnej na zajęcia uczęszcza 50 podopiecznych, którzy pracują w dziesięciu pracowniach. Oprócz terapii zajęciowej odbywają się zajęcia wspomagające, które kompleksowo oddziałują na osobę niepełnosprawną powodując jej usprawnianie – należy tu wymienić: kinezyterapię (leczenie ruchem), fizykoterapię, masaż, hydroterapię, laseroterapię, magnetoterapię, łóżko magnetyczne, UGUL ze stołem elektrycznym – uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego.


 


Wszystkie zabiegi rehabilitacyjne są wykonywane przez dwóch fizjoterapeutów w oparciu o zalecenia lekarza specjalisty (specjalność rehabilitacja ruchowa), który co roku przeprowadza badanie narządu ruchu. Fizjoterapeuci mają do dyspozycji: UGUL, atlas, bieżnię elektryczną, rowery treningowe, orbitrek, stepper, tablicę do ćwiczeń manualnych, rotor do ćwiczeń stawu skokowego, drabinki przyścienne, ławeczki, wałki rehabilitacyjne, materace składane.
Gabinety fizjoterapeutów wyposażone są w następujące aparaty: laser, magnetronik, materac magnetyczny, ultradźwięki, lampy: bioptron i solux oraz inhalator. Ponadto obsługują oni również hydroterapię, która wyposażona jest
w wirówki do kończyn dolnych i górnych. Sprzęt udało się zakupić po pięciu latach działalności ze środków własnych oraz z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży prac.
Wykaz schorzeń występujący wśród uczestników jest bardzo szeroki: mózgowe porażenie dziecięce (MPD), stwardnienie rozsiane (SM), uszkodzenie mózgu i kręgosłupa, wady postawy, astma, upośledzenia. Nierzadko występują też problemy z nadwagą, osteoporozą a także wymową. Dlatego tak ważna jest dla uczestników rehabilitacja ruchowa połączona ściśle z praca psychologa i logopedy. Z zabiegów fizjoterapeutycznych korzysta 50 osób dziennie.

Anna Śledzińska „Wiadomości Świętokrzyskie”

Print Friendly, PDF & Email

Brak możliwości komentowania.

  • Wsparcie finansowe na działalność Stowarzyszenia „SZANSA” można przekazywać na konto:
    Bank PEKAO S.A. 61 1240 5035 1111 0000 5568 4819 z dopiskiem „Na działalnosć statutową”

    Stowarzyszenie „SZANSA”

    ul. Żabia 31

    27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

    Dziękujemy 🙂