W dniu 2 października 2024 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” zorganizowało wycieczkę autokarową dla swoich członków. Zadanie zaproponowane do realizacji całkowicie mieściło się w działalności statutowej naszego Stowarzyszenia. Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” od zawsze promowało aktywność osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. Tym razem zorganizowana została impreza turystyczna „Regionalne Skarby”.
W zadaniu wzięło udział 125 osób, w tym 90 osób niepełnosprawnych i 35 wolontariuszy. Uczestnicy imprezy turystycznej zaznajomili się w 9 grupach z przewodnikiem z Jaskinią Raj, która jest rezerwatem przyrody o mocno ograniczonym dostępie, gdzie mogliśmy zobaczyć wapienne jaskinie krasowe położone w Chęcinach w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj. Następnie przemieściliśmy się do Nowej Słupi, gdzie w 4 grupach zapoznaliśmy się z atrakcjami w “Parku Legend”. W jednej z najnowszych atrakcji w Górach Świętokrzyskich, gdzie czekało wiele atrakcji na odwiedzających. Cena biletu obejmowała zwiedzanie aż 11 multimedialnych sal z legend, film w kinie 5D, lot na miotle w rzeczywistości VR oraz salę edukacji i zabaw. Następnie wszyscy udaliśmy się na regionalny posiłek według staro benedyktyńskich receptur do Karczmy Mnicha w Nowej Słupi.
W/w zadanie jest podsumowaniem naszej dotychczasowej działalności, celem m.in. której jest promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego.
Nastąpiła Promocja Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatu Ostrowieckiego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim jako jednostek wspierających i przyjaznym osobom niepełnosprawnym.
Zorganizowanie wycieczki przyczyniło się do integracji osób niepełnosprawnych (m.in. uczestników zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej); uaktywnienia fizycznego i społecznego tych osób; budowania wizerunku osoby niepełnosprawnej jako pełnowartościowego członka społeczności lokalnej oraz rehabilitacji ruchowej jako czynnika poprawy rozwoju psychofizycznego.