Historia (w pigułce)
Warsztatu Terapii Zajęciowej
w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ul. Żabiej 31
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Zakładzie Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Ostrowcu Świętokrzyskim swoje funkcjonowanie rozpoczął od stycznia 2000 roku.
- W skład WTZ wchodziły następujące pracownie:
- pracownia czynności dnia codziennego (z miejscem na spożywanie posiłków i kącikiem wypoczynkowym);
- pracownia komputerowa;
- pracownia muzykoterapii i ekspresji twórczej;
- pracownia plastyczna;
- pracownia techniczna;
- pracownia rękodzielnictwa;
- pracownia przyrodniczo-środowiskowa.
Warsztat swoją opieką obejmował 35 uczestników, którzy oprócz zajęć w w/w pracował odbywali zajęcia uzupełniające:
- rehabilitacja,
- zajęcia sportowe i turystyczneoraz mogli skorzystać z pomocy:
- psychologa,
- logopedy,
- rehabilitanta,
- masażysty
oraz lekarzy: neurologa i rehabilitanta.
Stan taki istniał do 1 stycznia 2002 roku. W dniu tym doszło do powiększenia uczestników zajęć w WTZ i utworzenia dwóch nowych pracowni:
- modelarskiej;
- kroju i szycia.
01.07.2004 roku Warsztat Terapii Zajęciowej drugi raz został poszerzony o 5-ciu nowych uczestników. Powstała nowa pracownia
- rzeźby i linorytu.
Od tej pory terapia zajęciowa odbywa się w 10-ciu pracowniach terapeutycznych, a placówka prowadzi terapię zajęciową, rehabilitację, masaże, psychoterapię, logoterapię, zajęcia kulturalno-oświatowe, turystyczno-rekreacyjne dla 50-ciu podopiecznych.
01.09.2006 roku Warsztat Terapii Zajęciowej kolejny raz został poszerzony o 5-ciu nowych uczestników. Powstała nowa pracownia
- papieroplastyki.
Terapia zajęciowa odbywa się już w 11-ciu pracowniach terapeutycznych, a placówka nadal prowadzi terapię zajęciową, rehabilitację, masaże, psychoterapię, logoterapię, zajęcia kulturalno-oświatowe, turystyczno-rekreacyjne tylko, że już dla 55-ciu podopiecznych.
W dniu 7 grudnia 2007r. w Ostrowcu Świętokrzyskim została zawarta umowa (w związku z Uchwałą Nr XVIII/231/2007 Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 6 grudnia 2007 roku) w sprawie przelewu wierzytelności i przejęcia zobowiązań dotyczących prowadzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej utworzonego przy Zakładzie Opiekuńczo – Rehabilitacyjnym ul. Iłżecka 31 w Ostrowcu Św.pomiędzy: Powiatem Ostrowieckim, Stowarzyszeniem Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „Szansa” i Gminą Ostrowiec Świętokrzyski – Zakładem Opiekuńczo – Rehabilitacyjnym.
Z Umowy wynika, że z dniem 11 grudnia 2007 roku Stowarzyszenie przejmuje zobowiązania wynikające dla Gminy z umowy w sprawie finansowania WTZ. Gmina przenosi na Stowarzyszenie wierzytelności przysługujące Gminie wynikające z umowy w sprawie finansowania WTZ.
01.12.2012 roku Warsztat Terapii Zajęciowej został poszerzony o 10-ciu nowych uczestników. Powstały nowe pracownie
- bukieciarstwa;
- hafciarsko-tkacka
Terapia zajęciowa odbywa się w 12-ciu pracowniach terapeutycznych, a placówka nadal prowadzi terapię zajęciową, rehabilitację, masaże, psychoterapię, logoterapię, zajęcia kulturalno-oświatowe, turystyczno-rekreacyjne tylko, że już dla 65-ciu podopiecznych.
01.05.2013 roku zmiana siedziby Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” z ul. Iłżeckiej 31 na Żabią 31 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
01.01.2014 roku Warsztat Terapii Zajęciowej kolejny raz został poszerzony o 5-ciu nowych uczestników. Powstała nowa pracownia
- decoupage.
Terapia zajęciowa odbywa się już w 14-ciu pracowniach terapeutycznych, a placówka nadal prowadzi terapię zajęciową, rehabilitację, masaże, psychoterapię, logoterapię, zajęcia kulturalno-oświatowe, turystyczno-rekreacyjne tylko, że już dla 70-ciu podopiecznych.
01.01.2015 roku Warsztat Terapii Zajęciowej kolejny raz został poszerzony o 5-ciu nowych uczestników. Powstała nowa pracownia
- koralikarstwa.
Terapia zajęciowa odbywa się już w 15-ciu pracowniach terapeutycznych, a placówka nadal prowadzi terapię zajęciową, rehabilitację, masaże, psychoterapię, logoterapię, zajęcia kulturalno-oświatowe, turystyczno-rekreacyjne tylko, że już dla 75-ciu podopiecznych.
01.01.2019 roku Warsztat Terapii Zajęciowej kolejny raz został poszerzony o 10-ciu nowych uczestników.
Terapia zajęciowa odbywa się w 15-ciu pracowniach terapeutycznych, a placówka nadal prowadzi terapię zajęciową, rehabilitację, masaże, psychoterapię, logoterapię, zajęcia kulturalno-oświatowe, turystyczno-rekreacyjne, sportowe – tylko, że już dla 85-ciu podopiecznych.