Od pięciu lat niepełnosprawni z całej Polski spotykają się w Ostrowcu Św. na przeglądzie „Z Muzyką przez życie”, będącym podsumowaniem ich całorocznej pracy.
Jubileuszowy, V Ogólnopolski Przegląd Artystyczny Osób Niepełnosprawnych „Z Muzyką przez życie” miał się odbyć wzorem ubiegłego roku w Parku Miejskim, jednak ze względu na kapryśna aurę, zabawę przeniesiono do sali kina „Etiuda”. Piątek okazał się dniem ciepłym i słonecznym, szkoda więc, że występy nie mogły odbyć się w otoczeniu zieleni.
– Pogoda spłatała nam figla, ale trudno, nic na to nie poradzimy- mówi Robert Rogala ze stowarzyszenia „Szansa”, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Iłżeckiej w Ostrowcu Św.- Świetnie sprawili się uczestnicy i goście, wypełniając salę po brzegi. Mamy dziś cały przekrój polskich warsztatów i ośrodków od Białegostoku po Katowice. Nasz Przegląd to impreza dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, inspirująca do poszukiwań wartościowego ciekawego repertuaru i form jego prezentacji. Spotkania są możliwością przedstawienia dorobku artystycznego zespołów, a ten jest naprawdę bogaty i imponujący.
Terapia poprzez muzykę jest jedną z najpopularniejszych i najefektowniejszych metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych, które w czasie zajęć nie tylko doskonalą swoje umiejętności, ale często przejawiają olbrzymie talenty. Wśród zespołów występujących w piątek w Ostrowcu Św. można było znaleźć m.in. takie, które występowały już na największych scenach, towarzysząc gwiazdom polskiej estrady. Odkryciem Przeglądu jest na pewno znany już ostrowczanom Robert Rzechowicz, niepełnosprawny artysta wykonujący najczęściej piosenki z repertuaru Czesława Niemena. Nie jest to łatwe, a on potrafi wywołać ciarki na plecach słuchających, którzy także w piątek gorąco domagali się bisów. Wśród tegorocznych wykonawców nie zabrakło przedstawicieli Ostrowca Św. z WTZ przy ul. Iłżeckiej i Rzeczki, Zespołu Szkół Specjalnych i Środowiskowego Domu Samopomocy.
– Przegląd nie jest konkursem, uczestnicy nie rywalizują ze sobą. Chodzi o to, by dobrze się czuli i pokazali, czego uczą się podczas zajęć terapeutycznych. Ma to być wspólna zabawa- dodaje Robert Rogala.- O powodzeniu takich imprez najlepiej świadczy autentyczna radość występujących na scenie, nagradzanych przez widownię gromkimi brawami. Dla artystów najważniejsze jest to, że mogą się zaprezentować. Mieszkańcy, którzy w piątek chociaż na chwilę zatrzymali się przy budynku kina, mogli kupić wyroby i prace, wykonane w WTZ. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i działalność rekreacyjną. Odbył się pokaz ratownictwa, a wszyscy uczestnicy mieli zapewniony gorący posiłek.
– Od kilku lat relacje z Przeglądu można oglądać na żywo w Internecie dzięki firmie INFO NET Macieja Sindalskiego- mówi Remigiusz Woźniak, wiceprezes stowarzyszenia „Szansa”.- Tych, którzy nie mogli być z nami, ani śledzić relacji w Internecie, zapraszamy na stronę internetową Stowarzyszenia „Szansa” pod adresem www.szansa.onecik.pl do bogatej galerii zdjęć i filmów.
Głównym organizatorem Przeglądu było Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „Szansa”, a współorganizatorami Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Iłżeckiej, Miejskie Centrum Kultury oraz Komenda Hufca ZHP. Patronat nad „Z muzyka przez życie 2007” objęli starosta powiatu ostrowieckiego oraz prezydent miasta. Impreza nie odbyłaby się bez pomocy instytucji oraz firm: PCPR, Urzędu Miasta, Starosta Powiatowego, Banku BPH, Fundacji „Nigdy nie będziesz sam”, Banku Spółdzielczego w Ostrowcu Św., Miasta i Gminy Kunów, InfoNetsc.pl, Gminy Waśniów, Provident Polska, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego, hurtowni „Signal”, firmie „MEDAX”, „Markmed” Rehabilitacja Ruchowa, piekarni „Złoty Kłos”, PKS Ostrowiec Św., restauracji „Ziemiańska”, PHU „Malpol”, Dariusza Wierzbińskiego, firmy FIRST Austria, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Bodzechowie, Ostrowieckiej Spółdzielni Mleczarskiej.
Źródło: Anna Śledzińska „Wiadomości Świętokrzyskie”