Zespół Artystyczny ZODIAK


Działalność zespołu artystycznego
„ZODIAK”
w Warsztacie Terapii Zajęciowej
działającym przy Zakładzie Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym
w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ul. Iłżeckiej 31
Zespół „ZODIAK” został założony w 2000 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy ulicy Iłżeckiej 31 i jest prowadzony przez instruktorki Małgorzatę Checiak i Katarzynę Szostak-Religę. Kostiumy do występów przygotowuje instruktorka Anna Sasak. Programy artystyczne powstają w związku z różnymi imprezami okolicznościowymi.

Programy dotąd przygotowywane to:

  • „W gorącym rytmie”, gdzie prezentowane były układy taneczne przy piosence „Macho” z repertuaru Kasy i zespołu Los Amigos oraz piosence „Gdzie ten który” z repertuaru zespołu „Brathanki”;
  • „Gwiazdy w WTZ” – program w którym zaprezentowały się znane osobistości ze świata muzyki: Natalia Oreiro, Brathanki, Kasa, Steve Wonder, Golec uOrkiestra;
  • „Wakacyjna przygoda” – jest to opowieść muzyczno-literacka o przygodach załogi okrętu.

    Występują tu następujące postacie: Kapitan, Bosman, dziewczyna Bosmana, Marynarz, Kucharz okrętowy, Rybki, Piraci, Hiszpanki, Sternik. Do programu wplecione są piosenki: „Parostatek”, „Kapitańskie tango”, „Żółte kalendarze”, „Hej Margerita”, „Za wielkim morzem”, „Dziesięć w skali Beuoforta” oraz „Morze, nasze morze”

  • „Jasełka”, „Kolędnicy” – program Bożonarodzeniowe;
  • „Muzyczne upominki” z Mikołajem w roli głównej, który rozdaje upominki w formie prezentowanych piosenek, tj. „Słonik” z repertuaru Golec uOrkiestra, „Uśmiech”, ” Obca planeta” z repertuaru zespołu „Sami”, „Solo” z repertuaru zespołu Budka Suflera i przebój zespołu Las Ketchup.
  • „Babski świat” – program zawiera piosenki o kobietach „Bo z dziewczynami”, „Babski świat”, „Ta dziewczyna”.

Do zespołu „ZODIAK” należy od 6 do 20 osób w zależności od rodzaju repertuaru.
Najwięcej uczestników jak dotąd występowało przy realizacji programu „Wakacyjna przygoda” (17 osób) i „Cyrk wita Was” (20 osób). Są to osoby o różnych dysfunkcjach psychicznych i fizycznych, dlatego przydzielone im role w programach są dostosowywane indywidualnie do możliwości danego uczestnika.

Występy artystyczne stwarzają możliwość przeżywania radości i poczucia dumy ze swoich osiągnięć oraz rozwijania potencjalnych możliwości. Pozwalają na zademonstrowanie swoich umiejętności, jak również na spotkanie się ze społecznością lokalną, kolegami, itp.

Uczestnicy często zaczynają się identyfikować z odgrywaną postacią. W przygotowywanych programach każdy uczestnik zespołu „ZODIAK” prezentował jakąś znaną postać. Aby ułatwić identyfikowanie się z określonym wizerunkiem (np. z zespołem Golec uOrkiestra) uczestnik ma podobne ubranie (w tym przypadku strój góralski, ciupagę, kapelusz). Już sam fakt, że osoba jest wokalistą bądź instrumentalistą w danym przedstawieniu sprzyja wytworzeniu się poczucia podmiotowości i ugruntowaniu się poczucia własnej wartości.

W związku z tym, iż uczestnicy zespołu prezentują się jako osoby społecznie akceptowane i lubiane, stanowiłą wzorzec dla kształtowania się u nich „ja idealnego”. Należy zaznaczyć, że „ja idealne”, to obraz siebie i własnego zachowania, który kształtuje się w toku identyfikowania się z osobami znaczącymi (w tym przypadku zmierzamy do naśladownictwa osób ze środowiska muzycznego).

Przygotowywane programy mają na uczestników bardzo pozytywny wpływ. Dzięki nim kształtują oni swoją osobowość, uczą się samodyscypliny, wytrwałości oraz rozwijają swoją pamięć, uczą się przezwyciężać własne słabości, wstyd i brak wiary we własne możliwości.

Zachowywać się na scenie jest bardzo trudno. Scena wymaga od aktora pewnej elegancji, kultury, taktu, panowania nad mimiką, gestami, odpowiedniego poruszania się itp.
Wśród uczestników – aktorów są osoby, które z chwilą przyjścia do WTZ były wstydliwe i małomówne, a teraz odtwarzają swoje role przed widownią i nie odczuwają większej tremy.

Zespół „ZODIAK” ma na swym koncie wiele występów.

Praca nad konkretnym programem artystycznym trwa od 3 do 6 miesięcy. Wykonawców poszczególnych ról dobiera się w zależności od naturalnych predyspozycji.

Na scenie czują się oni naprawdę kimś ważnym, widzą bowiem, że się podobają i że coś potrafią. Podczas przygotowania występów mogą się wykazać własną inwencją twórczą (wymyślają własne teksty, próbują układać własne schematy taneczne).

Największe problemy sprawia uczestnikom – aktorom kolejność wyjść, ale gdy to już przyswoją, starają się pilnować nie tylko siebie, ale i innych kolegów.

Jeżeli mają dłuższą przerwę w próbach, wiele zapominają i muszą uczyć się od nowa.
Warto zaznaczyć, że do tego, by występ był całkowicie dopracowany również od strony scenografii, eksponatów i strojów oraz by był przez to lepszy efekt wizualny przyczyniają się inne pracownie w WTZ, tj. krawiecka, techniczna, modelarska, plastyczna, rękodzielnictwa, komputerowa.

W zespole utrzymuje się miła atmosfera życzliwości, przyjaźni i poczucia bezpieczeństwa, które wzrasta z kolejnymi występami zespołu przed różną publicznością.
Zadawalającym jest efekt, iż wszyscy uczestnicy po długiej, często wielomiesięcznej pracy nad tym samym programem, chętnie się angażują w kolejne występy, wspierając się wzajemnie.

Print Friendly, PDF & Email

Brak możliwości komentowania.

  • Wsparcie finansowe na działalność Stowarzyszenia „SZANSA” można przekazywać na konto:
    Bank PEKAO S.A. 61 1240 5035 1111 0000 5568 4819 z dopiskiem „Na działalnosć statutową”

    Stowarzyszenie „SZANSA”

    ul. Żabia 31

    27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

    Dziękujemy 🙂