SZANSA na obozie zimowym w Zakopanem

W dniach 6-16 grudnia 2018 roku w Zakopanem odbył się zimowy obóz sportowy z programem narciarstwa zjazdowego dla osób niepełnosprawnych zrzeszonych w Oddziale Regionalnym Olimpiady Specjalne Polska Świętokrzyskie.

W obozie tym nie mogło zabraknąć zawodników z Klubów Olimpiad Specjalnych, które trenują narciarstwo alpejskie oraz zawodników, którzy brali udział w ostatnim Świętokrzyskim Mityngu Narciarstwa Alpejskiego w Bałtowie. – powiedział Grzegorz Kurkowski, kierownik obozu sportowego – Ostatecznie w obozie wzięło udział 30 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną oraz 10 opiekunów z następujących klubów „MAAG” Kielce, „NIEPOKONANI” Sandomierz, „PRZYJACIELE” Kielce, „STRZAŁA” Jędrzejów, „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski, „TACY SAMI” Skarżysko-Kamienna, „TORNADO” Skarżysko-Kamienna.

W trakcie trwania obozu zawodnicy pod czujnym okiem trenerów przygotowywali się zarówno podczas zajęć w Pensjonacie „Maria” jak i na stokach. Tym razem swoje umiejętności szlifowali w Centrum Szkoleń Narciarskich NOSAL oraz na Stacji Narciarskiej MAŁE CICHE.

Na szczęście pogoda nam sprzyjała i większość czasu spędziliśmy na zajęciach na śniegu, gdzie z podziałem na grupy: początkująca, średniozaawansowana i zaawansowana mogliśmy realizować założone cele. Na pierwszych zajęciach na NOSALu wszyscy uczestnicy po szkoleniu o zasadach zachowania się na stoku i w dopasowanym sprzęcie rozpoczęli od ćwiczeń rozgrzewających i rozciągających w strojach narciarskich.

W pensjonacie „MARIA” kadra zapewniała zabawy z tablicą interakcyjną FloorFun, ćwiczenia doskonalące z tenisa stołowego, odnowę biologiczną w jaccuzi, która wpływa pozytywnie na krążenie krwi, rozluźnienia mięśnie, wygrzewa stawy, poprawia stan skóry, także rozluźnianie i pobudzanie mięśnia do odnowy na fotelach masujących oraz ćwiczenia na siłowni w formie obwodu stacyjnego, wzmacnianie mięśni posturalnych. Wieczorami odbywało się wspólne oglądanie filmików nagrywanych na stokach i omawianie techniki jazdy i popełnianych błędów oraz widocznych postępów u poszczególnych zawodników.

Stacja Narciarska MAŁE CICHE przywitała nas niesamowitą ilością śniegu, z której oczywiście skorzystaliśmy. Po przypomnieniu zasad bezpiecznego zachowania się na wyciągu krzesełkowym przystąpiliśmy do zajęć sportowych. Dla osób, które rozpoczynają swoja zabawę z dwiema deskami był to nie lada wyczyn zjechać taki odcinek samodzielnie. Oczywiście dla tych bardziej zaawansowanych odbyły się treningi carvingiem, czyli jazdą długimi ciętymi skrętami oraz śmigiem, czyli jazda krótkimi, szybkimi skrętami, pozwalającymi na utrzymanie stałej szybkości.

Organizatorzy zorganizowali w ramach odnowy biologicznej zajęcia na Basenach Chochołowskich, gdzie odbyło się oswajanie z wodą, doskonalenie pływania, rozegranie meczu piłki siatkowej i koszykówki w wodzie. Korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych i odnowy biologicznej: kąpiele solankowe, siarczkowe, beczki termalne, jacuzzi, łóżka masujące itp.

Obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych zorganizowany przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Świętokrzyskie dofinansowany został ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki umowa nr: 2018/0090/0082/Sub.C/DS-SN/3/MSa oraz dofinansowany przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego ze środków PFRON w 2018r.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć, gdzie znajduje się fotorelacja.

Print Friendly, PDF & Email

Brak możliwości komentowania.

 • Wsparcie finansowe na działalność Stowarzyszenia „SZANSA” można przekazywać na konto:
  Bank PEKAO S.A. 61 1240 5035 1111 0000 5568 4819 z dopiskiem „Na działalnosć statutową”

  Stowarzyszenie „SZANSA”

  ul. Żabia 31

  27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

  Dziękujemy 🙂