Obóz wędrowny dla osób niepełnosprawnych „Beskid Śląski”

„Obóz wędrowny- Beskid Śląski” to kolejne zadnie, które zrealizowało Stowarzyszenie „SZANSA” z Ostrowca Świętokrzyskiego. W dniach 2-7.07.2018 roku zorganizowaliśmy piąty rok z rzędu obóz wędrowny dla osób niepełnosprawnych – tym razem były to przepiękne rejony Beskidu Śląskiego.

Miejscowość Brenna i ośrodek wypoczynkowo- rehabilitacyjny „MALWA” to baza wypadowo- żywieniowa dla naszych poczynań i realizacji zadań ujętych w planie obozu. Jak zwykle organizatorzy postawili sobie wysoko poprzeczkę ale jak zwykle jej przeskoczenie zależne było w tego typu wyjazdach od pogody. Piąty obóz i piąty raz pogoda jak dla Nas- ale zacznijmy wszystko od początku.

15-stu podopiecznych i czterech opiekunów w dniu 2.07 wyruszyło w Beskid Śląski – cel tego zadania to poznanie regionu, nauka radzenia sobie w sytuacjach trudnych, nauka samoobsługi, pokonywanie barier zarówno architektonicznych jak również tych naturalnych-przyrodniczych. Godzina 14.00 zameldowaliśmy się w Ośrodku Malwa w Brennej i po obiedzie wyruszyliśmy na rekonesans po miejscowości, która jak się okazało jest bardzo spokojna ponieważ ma charakter turystyczny. Pierwsza noc i pobudka dnia następnego, śniadanie i wyjazd do Żywca- gdzie mieliśmy możliwość zwiedzenia Muzeum Browarnictwa połączoną z degustacją soku. Bezpośrednio po zwiedzaniu pojechaliśmy na Górę Żar. Na sam szczyt wjechaliśmy kolejką szynową- przepiękne widoki, które zobaczyliśmy na zawsze pozostaną w naszej pamięci, ponadto udało się nam zobaczyć loty na paralotniach oraz najwyżej położoną elektrownię wodną w naszym kraju. Na dół zjechaliśmy tą samą kolejką i po całym dniu pojechaliśmy na obiad i zasłużony odpoczynek.

4.07 – środa pogoda wyśmienita i kolejny punk programu do realizacji- tym razem wyjazd do Szczyrku- gdzie kolejne wyzwanie przed nami – tzn. wjazd kolejką (z przesiadką) na Skrzyczne. Logistycznie opracowane zostało wszystko dobrze i okazało się, że każdy mógł podziwiać przepiękne widoki okolić Szczyrku i nie tylko ze szczytu tej góry. Z tego względu, że czas nas gonił nie mogliśmy pozwolić sobie na zejście piesze dlatego zjechaliśmy na dół i udaliśmy się do Wisły Malinki na skocznię Adama Małysza. Kolejny wjazd wyciągiem na skocznię- kilka zdjąć pamiątkowych – spacer po części zdrojowej Wisły i powrót do ośrodka. Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się przy wspólnym grillu gdzie można było podsumować dotychczasową realizację planu obozu.

Pogoda jak dotąd nie zawiodła i tak samo było w czwartek, który przywitał nas słońcem. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do Ustronia, a dokładnie pod Czantorię, którą postanowiliśmy pokonać na piechotę. Tu czekała nas niespodzianka. Nikt wcześniej nie był w tych rejonach i nie wiedział z czym przyjdzie się nam zmierzyć ale okazało się bardzo szybko, że dojdzie do poważnej próby charakterów ponieważ od samego początku czekało nas „ostre” podejście , a później bardzo „ostre” zejście. Efekt tych zmagań był taki, że kolejny raz okazało się, że jeżeli się chce to można. Szczyt został zdobyty a przepocone koszulki uprane. Po zakończeniu wędrówki pojechaliśmy do Cieszyna gdzie przekroczyliśmy umowną granicę państwa na Moście Przyjaźni. Tym razem już naprawdę „padnięci” wróciliśmy do bazy noclegowej – gdzie po krótkim wypoczynku skorzystaliśmy z uroków strumienia górskiego płynącego niedaleko naszego ośrodka. Kto chciał mógł się wykąpać w potoku górskim- gdzie woda do najcieplejszej nie należała. Znaleźli się jednak śmiałkowie, którzy próbowali nawet pływać mimo tego że po wyjściu z wody ich ciało miało barwę delikatnie siwą nikt się nie załamywał i w radosnych nastrojach powróciliśmy do ośrodka.

Piątek to już czysta rekreacja: do południa odbyło się plażowanie i kąpiel dla zahartowanych w potoku górskim, a po południu ostatnie wyjście do Brennej na spacer.

W sobotę po wczesnym śniadaniu wyjechaliśmy do Ostrowca gdzie dotarliśmy na godzinę czternastą, wszyscy uczestnicy wyjazdu odebrani zostali przez rodziców i wrócili do domów.

W ten sposób zakończyliśmy realizację zadania „Obóz wędrowny w Beskid Śląski”, którego realizacja była by niemożliwa bez wsparcia finansowego Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za co serdecznie dziękujemy. Zadanie zostało zrealizowane w 100%.

info beskid slaski 2018 www

Zapraszamy do Galerii Zdjęć, gdzie znajduje się fotorelacja.

Print Friendly, PDF & Email

Brak możliwości komentowania.

 • Wsparcie finansowe na działalność Stowarzyszenia „SZANSA” można przekazywać na konto:
  Bank PEKAO S.A. 61 1240 5035 1111 0000 5568 4819 z dopiskiem „Na działalnosć statutową”

  Stowarzyszenie „SZANSA”

  ul. Żabia 31

  27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

  Dziękujemy 🙂