W dnu 13.10.2021 odbył się „V Rajd Integracyjny Osób Niepełnosprawych” dla jednostek zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych w Ostrowcu Świętokrzyskim.
„SZANSA” od zawsze promowało aktywność osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. Tym razem postanowiliśmy wrócić do organizacji rajdu integracyjnego dla ostrowieckich placówek zajmujących się rehabilitacją społeczną osób niepełnosprawnych. Do udziału zostało zaproszonych 9 jednostek zajmujących się nauką, rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych: Warsztat Terapii Zajęciowej „ZINTEGROWANI”, Warsztat Terapii Zajęciowej „RAZEM”, Warsztat Terapii Zajęciowej „SZANSA”, Dom Pomocy Społecznej ul. Grabowiecka, Dom Pomocy Społecznej os. Słoneczne, Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Focha, Środowiskowy Dom Samopomocy os. Pułanki, Zespół Szkół Specjalnych ul. Iłżecka, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy os. Słoneczne.
Rajd integracyjny miał między innymi na celu zintegrowanie grup z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej oraz Zespołu Szkół Specjalnych.
Miejsce zbiórki było na parkingu obok pływalni „Rawszczyzna”, gdzie były podstawione autobusy zapewnione przez organizatora, które przewiozły 205 uczestników rajdu na miejsce startu rajdu, czyli Muzeum Krzemionki Opatowskie. Wystartowaliśmy z parkingu przy Muzeum Krzemionek Opatowskich, następnie przeszliśmy przez Polanę im. pułkownika Dionizego Czachowskiego – historycznego miejsca bitwy powstańczej z okresu Powstania Styczniowego i obok ok. 250-letniego dębu Dionizego. Następnie przeszliśmy do niesamowitych kamieniołomów na Krzemionkach i wróciliśmy po przejściu ok 6 km na parking przy Muzeum Krzemionek Opatowskich. Na miejscu, w Muzeum Krzemionki Opatowskie, każdy miał możliwość zwiedzenia trasy turystycznej, którą liczyła dodatkowo ok. 1,5 km długości i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Więc tym bardziej się cieszymy, że pokazaliśmy osobom niepełnosprawnym jaką perełkę turystyczną mamy w naszym powiecie. Ze względu na porę roku Kierownictwo muzeum postanowiło nam udostępnić ciepłe pomieszczenie, gdzie można było zjeść posiłek regeneracyjny i napić się ciepłej herbaty po odbytej wędrówce i zwiedzaniu. Do Ostrowca wszystkich uczestników rajdu odwiozły autobusy, które zapewnił organizator.
Stowarzyszenie „SZANSA” podawało ustnie jak i na odpowiednich tabliczkach informacyjnych zarówno w autobusach jak i na miejscu Krzemionek Opatowskich informacje o tym kto dofinansował zadanie.
Zapraszamy do Galerii Zdjęć, gdzie znajduje się fotorelacja.